Hakan Fidan’ın Suriye mesaisi: Çok sayıda görüşme gerçekleştirdi

Posted by

Uluslararası haber ajansı Reuters’a konuşan dört farklı kaynak, MİT Lideri Hakan Fidan’ın son birkaç hafta içinde Şam’da Suriyeli mevkidaşı ile çok sayıda görüşme gerçekleştirdiğini duyurdu.

Şam temaslı bölgesel bir kaynak, Reuters’a, Türkiye Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri Hakan Fidan ve Suriye istihbarat şefi Ali Memluk’un bu hafta Suriye’nin başşehrinde bir ortaya geldiklerini söyledi.

Kaynak, Fidan’ın Ağustos sonunda Şam’a yaptığı iki günlük ziyaret de dahil olmak üzere en son toplantıların daha yüksek seviyede oturumlar için yer hazırlamayı amaçladığını söyledi.

Üst seviye bir Türk yetkiliye ve bir Türk güvenlik kaynağına nazaran, Fidan ve Memluk ortasındaki görüşmeler sırasında iki ülkenin dışişleri bakanlarının nasıl bir ortaya gelebileceği değerlendirildi.

Reuters’a konuşan Türk yetkili, “Rusya, Suriye ve Türkiye’nin sıkıntılarını aşmasını ve hem Türkiye’nin hem de Suriye’nin herkesin çıkarına olan kimi mutabakatlara varmasını istiyor” dedi.

RUSYA GEÇİŞİ

Türk güvenlik yetkilisi, Rusya’nın Ukrayna’ya odaklanmak için Suriye’deki birtakım askeri kaynaklarını kademeli olarak çektiğini ve Türkiye’den Suriye’de “siyasi bir tahlili hızlandırmak” için Esad ile ilgileri normalleştirmesini istediğini söyledi.

Reuters‘a nazaran Fidan ve Memluk son iki yıldır aralıklı olarak konuşuyor olsa da, son toplantıların suratı ve zamanlaması, temaslarda yeni bir aciliyet olduğunu gösteriyor. Reuters’a konuşan yetkililer, Türkiye-Suriye temaslarının çok ilerleme kaydettiğini, detay vermeden söyledi.

Reuters’ın ulaştığı MİT yetkilileri mevzuyla ilgili yorum yapmayı reddetti ve Suriye Enformasyon Bakanlığı, Reuters’in e-postayla gönderdiği sorulara karşılık vermedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.