Haberlere erişimde sosyal medya ne kadar önemli?

Haberlere erişimde sosyal medya ne kadar önemli?

Posted by

Sosyal medya haber tüketimi raporlarının sonuncusu bugünlerde ortaya çıktı.

ABD’de ve küresel çapta haberlere nasıl erişim yapıldığı ile ilgili bazı araştırmalar açıklandı ve herkesi şaşırttı. Bu araştırma sonuçlarına göre 2020 yılında sosyal medya platformları üzerinden haberlere erişim yüzde 53 seviyesindeydi. Şimdi ise bu oran yüzde 48 düzeyine kadar düştü.

Sosyal medya kullanımı artarken haberlere ulaşmada bu tür platformların etkisinin azalması son derece ilginç. Burada insanların sosyal medya üzerinden haberlere bakmadığını söylemek doğru değil. Birçok kullanıcı alternatif kaynaklara yöneliyor.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıllarda Donald Trump Facebook platformunu yalan haberler üzerinden kötüye kullanmıştı. Bu durum sosyal medya sitelerine güveni azalttı. Özellikle YouTube ve Facebook birçok kişinin haber kaynağı konumuna geldi. Bu nedenle 11.178 kişi ile anket yapıldı ve eğilimler ortaya çıkarıldı.

YouTube ve Facebook haber kaynağı olarak kullanılırken birçok kişi alternatif medyaya yöneldi. Mesela Facebook kullanıcılarının yüzde 31 gibi bir bölümü haberleri düzenli olarak Facebook platformundan aldığını söyledi. İlerleyen yıllarda alternatif kaynaklara daha fazla yönelim olacağı düşünülüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.