Google’da arama yapma yöntemleri nelerdir? "Google'da aradığımı bulamıyorum" diyorsanız, bir de bu yöntemi deneyin!

Google’da arama yapma yöntemleri nelerdir? “Google’da aradığımı bulamıyorum” diyorsanız, bir de bu yöntemi deneyin!

Posted by

Google’da arama yapma yöntemleri 4 ana başlık ve 3 alt başlıkta anlatılabilir. Peki, bu yöntemler neler?

GOOGLE ARAMA YAPMA YÖNTEMLERİ

İlk olarak anasayfada arama yaptığınızda site görsel, videolar, haberler, alışveriş ve diğer sitelerin tamamını içeren “tümü” sonuçları verilir.

Örnek olarak bir kırmızı elbise satın almak istiyorsunuz ve model seçmek için bir araştırma yapmak istiyorsunuz. Bunun için videolara ve site sonuçlarına ihtiyacınız yok. Bu nedenle “kırmızı elbise” yazdıktan sonra görseller sekmesine tıklayabilir karşınızda tüm modellere ulaşabilirsiniz.

Aynı örnek üzerinden gidecek olursak bir elbise satın almak istediğinizde sadece bir mağazanın modellerine değil tüm mağazaların kırmızı elbise modellerine ulaşmak istiyorsanız. “Kırmızı elbise” yazdıktan sonra “alışveriş” sekmesine tıklayabilir ve e ticaret sitelerinde satışta olan tüm kırmızı elbiselere buradan fiyatlarıyla birlikte ulaşabilirsiniz.

Farklı bir örnek ele almak gerekirse diyelim ki internetten “zeybek dansı” ile ilgili birşeyler öğrenmek istiyorsunuz. Bunun için görsellere, alışveriş sekmesine ya da sitelere ihtiyacınız yok. Direkt olarak “videolar” sekmesine tıklayarak “zeybek dansı” yazabilir ve burada karşınıza çıkan ilgili videolardan istediğinizi seçebilirsiniz.

Son olarak farklı bir arama yöntemi de haberler sekmesi. Mesela Marmara Denizi’nde müsilaj ile ilgili bir gelişme olup olmadığını merak ediyorsunuz ve Google’da Marmara Denizi aramasını yaptınız. Google tümü sekmesinde muhtemelen size Marmara Denizi’nde gezilecek yerler, konumu, haritası gibi bilgiler verecektir. Ancak sizin ihtiyacınız olan şey müsilaj haberleri. Bunun da çözümü oldukça basit Marmara Denizi müsilaj yazdıktan sonra haberler sekmesine tıklayabilir ve sadece haber sitelerinde güncel bilgileri yani haberleri öğrenebilirsiniz.

Bu tarz farklı kategorilerde arama yaparken aramanızda daha net istediğiniz sonuçlara ulaşmak için belirli kriterler de ekleyebilirsiniz. “Daha fazla” seçeneğine tıklayarak buradan istediğiniz bir dil üzerinde arama yapabilir, aradığınız şeyin girildiği saat dilimini seçebilir veya kelimesi kelimesine aynı olmasını talep edebilirsiniz.

Örnek olarak İstanbul’da son 1 saat içerisinde yangın olup olmadığını haber sitelerinden öğrenmek istiyorsunuz diyelim. Arama alanına “İstanbul yangın” yazabilir haberler sekmesinde aratabilir ve kriterlerden son 1 saati seçebilirsiniz. Bu da size son 1 saat içerisinde İstanbul’da bir yangınla ilgili haber girilip girilmediğini gösterecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.