Fındığı ‘don’ vurdu, ziyan tespiti başlatıldı

Posted by

Dünya fındık üretim ve pazarının merkezi, ‘Türkiye’nin fındık ambarı’ Doğu Karadeniz’de ağaçlar, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesi ve global ısınmanın tesiriyle yeşerip döllenemedi. İklim değişikliğinin olumsuz etkilediği bölgede bahar aylarında bile hava sıcaklarının eksili derecelere düşmesiyle oluşan dondan etkilen fındıkta rekolte kaybı yaşandı. Bölge vilayetlerindeki ziyan ve rekolte kaybının tespitine yönelik çalışma başlatıldı. Rekolte kaybı, ağustos ayında hasada başlayacak üreticiyi endişelendirdi.

“YÜZDE 40 REKOLTE KAYBI BEKLİYORUZ”

Samsun Çarşamba Ziraat Odası Lideri Muammer Aydemir, global ısınmanın mevsimlerin istikrarını değiştirdiğini söyleyerek “Trabzon, Giresun, Ordu ve Adapazarı üzere kıymetli fındık üretim kentlerinin oda liderleriyle irtibat halindeyiz. Birebir dert oralarda da var. Mevsimlerin istikrarı değişti; gece havalar hala soğuk. Bu sene fındıkta yüzde 40 oranında bir rekolte kaybı bekliyoruz” dedi.

“ENTEGRE TESİSLERİ KURULMALI”

Fındıkta çok daha fazla katma kıymet sağlanabileceğini kaydeden Aydemir, “Devletimiz tarıma olan dayanağını sürdürüyor. Yüzde 50 ve 70’i kapsayan hibeler devam ediyor ancak buradan ihracatçı ve sanayicilere sesleniyorum. Yabancı dev firmalar 2 milyar dolara aldığı fındıktan 12 milyar dolar ciro elde edebiliyor. Ülkemizde 4 tane büyük entegre tesisleri olsa ve her biri 70-80 bin ton fındık kapasitesine sahip olsa. 300 bin tona yakın kısmını mamule çevirebiliriz. Bu sayede fındığın kilosu 40 lira değil 80 lira eder. Bu manada eksik kalıyoruz” diye konuştu.

Fındık üretimi yapan Ömer Ordulu ise “Bu sene kış mevsiminin uzun sürerek bahar mevsimine de sarkması sebebiyle bilhassa gece saatlerinde soğuk oluyor. Olağanda bu aylarda halk ortasındaki tabiriyle fındığın doğum yapma periyoduydu ancak havalardan ötürü doğum yapamadı. O nedenle fındık üretiminde yüzde 30-40 oranında bir rekolte kaybı bekliyoruz” dedi.

Üretici Osman Ordulu ise “Özellikle geceleri havalar 10-15 derece daha soğuk oluyor. Bu Allah’tan gelen bir şey, yapacak bir şey yok lakin rekoltede önemli düşüş görünüyor” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.