Filistin'den İsrail'in 'kışkırtıcı' açıklamalarına tepki

Filistin’den İsrail’in ‘kışkırtıcı’ açıklamalarına tepki

Posted by

Filistin Dışişleri Bakanlığı tarafından, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in İsrailli yetkililer eşliğinde Doğu Kudüs’teki Şam Kapısı’na gelmesine ilişkin yapılan açıklamada, “Lapid’in Şam Kapısı’na yaptığı baskın sırasında Yahudi yerleşimcilere, Yahudi bayramlarında onları korumak için Kudüs’te konuşlanan İsrail güçlerinin sayısını arttırma yönünde verdiği vaatleri kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Filistinlilere karşı “kışkırtıcı” vaatlerin, İsrail’in Filistinli vatandaşlara yönelik güç kullanarak uyguladığı “apartheid” uygulamalarının bir sonucu olduğu ifade edildi.

Ayrıca bunun Müslümanların ve Hristiyanların bayramları hiçe sayılarak, yalnızca Yahudi bayramlarında Yahudilere koruma sağlayan ve Filistinlilerin insan haklarını kısıtlayan İsrail’in genişlemeci, sömürgeci politikasının bir örneği olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Lapid’in açıklamaları, Müslümanların ve Hristiyanların kutsal mekanlarına ve bu dinlerin mensuplarına saldıranların, radikal Yahudiler olduğu gerçeğini göz ardı ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

İsrail basınında, Lapid’in bugün Şam Kapısı’nda bulunduğu sırada yaptığı, “hükümetin Yahudi bayramlarında yerleşimcileri korumak için 8 bin polis konuşlandırmaya karar verdiği” yönündeki açıklamaları yer almıştı.

Kudüs’ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesinde yer alan kentin 7 kapısından biri olan ve Mescid-i Aksa yolu üzerinde bulunması dolayısıyla en çok bilinen ve kullanılan kapılarından biri konumundaki Şam Kapısı, Filistinlilerin İsrail’in politikalarına tepki için toplandıkları ve gösteri yaptıkları mekanların başında geliyor.

Mısır’dan İsrail’e Filistin çağrısı

 

Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırıları yoğunlaştı

 

Kudüs’te Yahudi yerleşimcilere protesto

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.