Epilepsi Nöbeti Geçiren Biri Mi Gördünüz? İşte Altın Bedelinde Yapmanız Gerekenler

Posted by

Epilepsi; doğum sırasında ya da daha sonra rastgele bir nedenle beyin hasarı yaşayan şahıslarda gelişir. Epilepsi nöbetler halinde olan bir hastalıktır. Nöbet ortalarında hasta sağlıklıdır. Epilepsi nöbeti sırasında vakit zaman oluşan belirtiler silik olsa da ekseriyetle beyin işlevlerinin bozulmasına bağlı olarak denetim edilemeyen beden hareketleri oluşur.EPİLEPSİYİ NASIL TANIRSINIZ?

Bir kişinin kolu, bacağı yahut başı ile denetim edilemeyen sallanma hareketleri olduğunda epileptik nöbeti tanıyabilirsiniz. Kısa bir mühlet sonra kişi ansızın şuurunu kaybeder, yere düşer ve istemsiz kas spazmları yaşar. Birinde bu belirtileri fark ederseniz, o şahsa yardım etmek için bir şeyler yapabilirsiniz.

EPİLEPTİK NÖBET İÇİN BİRİNCİ YARDIM

Epileptik nöbet geçiren birini görmek çok ağır bir tecrübe olabilir. Bunu daha evvel deneyimlemiş olan herkes, başlangıçta donmuş olduğunuzu onaylayabilir. Bu noktaları takip ederek, birisi epileptik nöbet geçirdiğinde nasıl davranmanız gerektiğini bileceksiniz.

Bir hastanın geçtiği farklı nöbet cinsleri ve birden fazla basamak vardır. Birden fazla durumda, nöbet çoklukla birkaç dakika sonra durduğundan birinci yardım gerekli değildir. Lakin, uzun süren bir nöbet sırasında tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, nöbet geçiren bir şahsa yardım etmek için seyirci olarak gerçekleştirebileceğiniz bir dizi aksiyon vardır.EPİLEPTİK NÖBET GEÇİRDİĞİNİ GÖREN BİRİNE YAPILAMASI GEREKEN ADIMLAR

  • Kişi dakikadan uzun mühlet atak geçiriyor mu yoksa bilinçsiz mi? Acil durum numarasını arayın yahut yakınınızdaki birinin sizin için aramasını sağlayın. Telefonu hoparlöre alın.
  • Hastayı kendilerine ziyan vermeyecek bir pozisyona getirmeye çalışın.
  • Sıkı giysileri varsa giysilerini gevşetin (kravat, kemer gibi), şayet takıyorsa gözlüğünü çıkartın!
  • Hastanın hareketlerini durdurmaya yahut engellemeye çalışmayın!
  • Hastanın ağzına hiçbir şey koymayın. Nöbetin birinci basamağında çene kasları birdenbire gerginleşebilir. Bu, hastanın lisanını sert bir halde ısırmasına neden olabilir ve buna lisan ısırığı denir. Hastanın ağzına bir şey konsa bile lisan ısırığı önlenemez.
  • Ambulans gelmeden evvel mağdur iyileştiyse, telefon takviyesi için acil durum numarasını tekrar arayın.
  • Rahat nefes alması için mümkünse ağzını ve teneffüs yolunu açık tutun!
  • Mağdur sıklıkla epileptik nöbet geçirdiğini belirtti mi? Şayet öyleyse, telefon dayanağı için acil durum numarasını aramadan evvel atağın yolunu bulmasını bekleyin.

​​​​​​​

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.