Düğün yapacak çiftlerin altın tercihi değişti

Posted by

Geleneklerimizde evlenecek çiftler kendi ortalarında takı pazarlığı yaparlardı. Yüksek fiyatlardan ötürü artık o pazarlıklara husus olan takıların adedi de gramajı da çeşidi de azaldı.

Düğün yapacak çiftler, kolye ve bilezik üzere takılar yerine yatırıma yönelik altınlara yöneliyor. Altın fiyatlarındaki artış nedeniyle bilhassa evlilik planı yapan çiftler, yatırım olarak daha bedelli olan çeyrek, tam, cet altını üzere altınlara yöneliyor.

Eskişehir’de kuyumculuk yapan Emre Öztürk, satın alınan eserlerin adetlerinde değil gramajlarında azalma olduğunu belirtti.

“Tercihler şu anda çiftlerin ziyan etmemesi yönünde”

Eskişehir’de 15 yıldır kuyumculuk yapan Emre Öztürk, altın fiyatlarının artmasından ötürü düğün yapacak çiftlerin kararsız kaldığını lisana getirdi. Personellik maliyetlerinde de artış olduğunu vurgulayan Öztürk, “Altın fiyatlarının artması doğal ki piyasayı çok süratli biçimde etkiledi. Bilhassa düğün yapacak çiftlerin de bu hususta kararsız kaldığı aşikar.


İşçilikler arttı, bilezik daha revaçta

Çünkü fiyatların yükselmesi bilhassa personellik fiyatlarıyla birlikte altının çok yüksek fiyatlara satılması demek. Bilezikler yatırım hedefli olsa da onun haricindeki takılar, birazcık daha art planda kalmaya başladı.

Çeyrek, tam ve Cet altını revaçta

Tercihler şu anda çiftlerin ziyan etmemesi tarafında. Çiftler daha çok çeyrek, tam ve Cet altını üzere altınları tercih ediyorlar.


Çiftler kâr etmek istiyor

Çünkü geri dönüşümde birazcık daha kendilerine kâr sağlamak istiyorlar. Küçük eserler alıp ileride bozdurdukları için bu biçimde düğünlerini geçirmeyi istiyorlar.

Adetler düştü

Set almak yerine setin artık yalnızca kolyesini alabiliyorlar yahut bilezik 5 tane alacağı yerde şu anda 3 adede düşürebiliyorlar.


Gramajlar azaldı

Fiyatlarının artması yalnızca eserlerin adetlerinde değil gramajlarında azalma gösteriyor.” dedi.

“Altın fiyatlarının artabileceğini öngörüyoruz”

Yurt dışındaki hareketlikten ötürü altın fiyatlarının daha da artacağını öngördüğünü belirten Öztürk, “Piyasayı yurt dışındaki haraketlilikler çok süratli bir halde etkilemekte. O yüzden altın fiyatları birazcık daha artabileceğini öngörüyoruz. Yatırım yapacaklarsa ziynet altınları, cet altınları üzere altınlar tercih edilebilir.” biçiminde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.