Doğal gaz darbesi! Komşu devayı Türkiye’de buldu

Posted by

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasına reaksiyon gösteren Bulgaristan ile Rusya çizgisinde yaşanan tansiyonun yanı sıra Rus güç şirketi Gazprom’un Bulgaristan’ın doğal gaz akışını durdurup başlattığı ambargosu da aylardır sürüyor.

Bulgaristan’daki doğal gaz krizinin kış döneminde daha da derinleşmesi beklenirken, Bulgaristan halkını yakacak ve ısınma telaşı sardı. Kış aylarında ısınma muhtaçlıklarını nasıl karşılayacaklarını kara kara düşünen Bulgaristan halkı, devayı Edirne’de buldu.

KOMŞU DEVAYI TÜRKİYE’DE BULDU: EDİRNE’DEN TIRLAR DOLUSU PELET YAKITI ALIYORLAR

Yıllar sonra bu kış tekrar soba kullanmaya başlayacak çok sayıda Bulgaristan vatandaşı, Edirne’de fabrikalarda üretilen pelet yakıtını tırlar dolusu Bulgaristan’a taşımaya başladı. Odun artıklarının öğütülerek talaş haline getirildikten sonra kurutulup basınçlı makinelerde sıkıştırılmasıyla elde edilen pelet yakıtına ağır ilgi gösteren Bulgaristan vatandaşları, Edirne’deki günübirlik alışverişlerinin akabinde ülkelerine dönerken araçlarının bagajlarını çuvallar dolusu peletlerle dolduruyor.

TALEP YAĞIYOR

Bulgaristan vatandaşlarının ağır ilgi gösterdiğini anlatan bir firma sahibi Mehmet Orba, müşterilerinin neredeyse tamamının Bulgaristan vatandaşlarının oluştuğunu söyledi. Ağır taleple karşı karşıya olduklarını anlatan Orba, “Edirne olarak taleplere yetişemediğimiz için üretici öteki firmalardan alım yapıyoruz. Edirne’ye günübirlik gelen vatandaşlar ülkelerine dönerken çuvallar dolusu otomobillerini peletle dolduruyor. Bulgaristan’da hem doğal gaz fiyatlarının artışı hem de yaşanan ezalar nedeniyle kış aylarında dertli bir süreç geçireceklerini tabir ediyorlar.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.