Diyarbakır’da baz istasyonu sur ve karpuz maketiyle kamufle edildi

Diyarbakır kent merkezinde TIR’a yüklü görülen dev karpuz ile surları temsil eden maketler, yaklaşık 25 metrelik baz istasyonuna yerleştirildi.

Diyarbakır’da geçen ay çevre düzenlemesi kapsamında havalimanı kavşağına yerleştirilen karpuz içindeki çocuk ve kadayıf tepsisi taşıyan adam heykelleri, sosyal medyada konuşulmuştu. Söz konusu figürlere gelen tepkiler üzerine, bir süre sonra kaldırılmış, üretici firmanın da eleştirileri dikkate alacak şekilde maketleri yenileyeceği belirtilmişti. Diyarbakır’da dün bir TIR’a yüklenmiş dev karpuz ve sur figürünün sosyal medya platformlarında paylaşılması ile kentte yine maketler konuşulmaya başlandı.

Karpuz ve sur maketleri bugün, Kayapınar ilçesi Mastfroş Caddesi’ndeki kavşakta kurulan ve yaklaşık 25 metre yükseklikteki baz istasyonuna yerleştirildi.

YEŞİL ALANA KURULMAK İSTENEN BAZ İSTASYONU ENGELLENMİŞTİ

Belediye ile Turkcell İletişin Hizmetleri A.Ş. arasında imzalanan “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Elektronik Haberleşme Sitemleri Yer Kullanım Hakkı Sözleşmesi” gereği kentin birçok parkına baz istasyonlarının yerleştirilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Kayapınar ilçesi Nazım Hikmet Caddesi ile Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi’nin 1128’inci Sokak’taki yeşil alana kurulmak istenen baz istasyonu bölge sakinleri tarafından engellenmişti. 

SUÇ DUYURUSU

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi de “Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlarına Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmelik”in 6. maddesinde baz istasyonlarının park ve çocuk oyun alanların yakınında kurulamayacağını belirterek, Anayasaya ve uluslararası hukuka aykırılık nedeniyle yetkililer hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir