Diyanet: Otobüs molaları namaz saatlerinde verilsin

Diyanet İşleri Başkanlığı, otobüs yolculuklarının mola saatlerine de karıştı. Ulaştırma, Kültür ve Turizm, Ticaret ve İçişleri bakanlıklarına gönderilmek üzere bir yazı hazırlayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, otobüslerin seyahat sırasındaki molalarını, namaz saatlerine göre ayarlamasını istedi. Erbaş, “Namazların vaktinde edasını sağlamak üzere, makul bir süre ayrılmalı” dedi.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Ali Erbaş imzalı yazı şöyle:

“Vatandaşlarımız tarafından şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molaların, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak için makul bir süre ayrılması konusunda Başkanlığımıza yoğun talepler gelmektedir.

Anayasamızın 24’üncü maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9’uncu maddesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 18’inci maddesine göre herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne: dinini veya inancını, tek başına veya topluca ve kamuya açık veya özel olarak öğretme, uygulama, ibadet etme hürriyetine sahip olduğu malumlarıdır. Bu itibarla; vatandaşlarımız tarafından gelen söz konusu talepler doğrultusunda şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molalarının, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak üzere makul bir süre ayrılması ile ilgili Bakanlığınızca yapılabilecek düzenlemelerin değerlendirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini saygılarımla arz ederim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir