‘Dijital finans, kapsayıcılığı artırıyor’

Posted by

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde, 10 farklı ülkeden 79 bilim insanı ile sektörün en üst düzey kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla 3. İslami Muhasebe ve Finans Konferansı düzenlendi. Konferansa BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, Katılım Bankaları Birliği Başkanı Osman Çelik, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mazlum Çelik, Akademisyen Taha Meli Arvas, Kongre Onur Konuğu Prof. Dr. Mehmet Asutay katıldı.

Bankalara uzaktan kimlik tespiti yöntemini kullanarak müşterilerle elektronik ortamda sözleşme yapabilme imkanı sağladıklarını belirten BDDK Başkanı Akben, “Dijital finansal uygulamalar, operasyon maliyetlerinin azalmasına, finansal kapsayıcılığın artmasına ve yeni ürün ve hizmetlerin sunulmasına imkân vermektedir

Bankalarımızın küresel ölçekteki rekabet güçlerinin korunması için bu alanda gerekli yatırımları yapmaları gerekmektedir” dedi.

Küresel ekonomi araçlarında dijital yeni bankacılık ve sigortacılık yöntemleri geliştiğini vurgulayan HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, “İslam dünyasının, faiz hassasiyeti nedeniyle tasarrufların değerlendirilmesi, varlıkların güvence altına alınması veya kaynak ihtiyaçlarının karşılanması noktalarında geleneksel bankacılık ve sigortacılık yöntemlerine katılım bankacılığı ile varlığa dayalı esas ile çalışan sistemlere her geçen gün daha fazla ilgi gösteriliyor” diye konuştu.

Fon büyüklüğü 369 milyar TL

Katılım Bankaları Birliği Başkanı Osman Çelik, “Katılım bankaları, ekonomik büyümeye çok yönlü katkıda bulunmaya 2021’de de devam etti. Aktiflerimiz 717 milyar TL’ye, aktiflerin bankacılık sektöründeki payı yüzde 8’e, kullandırılan fonlarımızın büyüklüğü 369 milyar TL’ye ulaştı” bilgisini verdi. Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir de, “Tasarruf sahiplerinin birikimleri ile üretimin, ticaretin ve sürdürülebilir ekonominin desteklenmesini esas alan katılım bankacılığına ilgi giderek artmaktadır. Yürüttüğümüz tüm faaliyetler ve atacağımız tüm yeni adımlar, topluma değer katmayı hedeflemektedir” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.