Cumhurbaşkanı Erdoğan çok beğendi, 50 adet sipariş etti

Posted by

Menemenli Kültür ve Turizm Bakanlığı çömlek sanatkarı Ahmet Taşhomcu (56), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ikram etmek için hazırladığı 2,5 metre uzunluğundaki vazoyu Belediye Lider Vekili Aydın Pehlivan ve AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hamza Dağ ile Ankara’ya götürdü.

Cumhurbaşkanı sipariş verdi

Üzerine Cumhurbaşkanlığı forsunun işlendiği 2,5 metre uzunluğundaki vazoyu çok beğenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taşhomcu’dan, dünya devlet liderlerine ikram etmek için sipariş etti.

Taşhomcu da Erdoğan’ın verdiği sipariş vazoların üretimine başladı.

Büsbütün el üretimi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ikram ettiği vazoyu yaklaşık 1 ayda hazırladığını kaydeden Taşhomcu, “O vazoyu hazırlamak pişirmesi, kurutması, dekoru ve forsunun yapılışı ile birlikte bir ay sürmüştü. Özel bir kutu yaptık. Vazomuzu büyük bir itinayla Ankara’ya götürüp 8’inci kata asansörle çıkardık. Cumhurbaşkanımız vazoyu görünce çok mutlu oldu. Büsbütün el imali. Forsunu hazırlarken hiçbir halde kalıp kullanmadım. Yalnızca forsu yapması 4 gün sürdü.” dedi.

“50 taneyi bitirmek 6-7 ayımı alacak”

Taşhomcu, “Benden üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu olmadan 50 tane daha vazo hazırlamamı istedi. Ben de üretimine başladım. Vazolar 2 ile 2,20 metre ortasında büyüklüğü olacak. Cumhurbaşkanımız tıpkı büyüklükte olmasını istedi. Yalnızca forsu kullanmayacağım. Dekor dekor farklı renklerde hazırlıyorum. Menemen’den bütün dünya başkanlarına bu türlü bir armağan gidecek. 50 taneyi bitirmek 6-7 ayımı alacak.” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın sanata ve sanatkara verdiği kıymeti biliyoruz”

Menemen Belediye Lider Vekili Pehlivan da 26 Kasım 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilçelerini ziyaret ettiğini hatırlatarak bu ziyaret anısına çömlek sanatkarı Ahmet Taşhomcu’nun ikram hazırlamak istediğini lisana getirdi.

DHA’ya konuşan Pehlivan, “Genel lider yardımcımız Hamza Dağ bizi bir ortaya getirdi. Cumhurbaşkanı’mız bizi çok hoş karşıladı. Vazoyu görünce çok beğendi. Toplam 50 tane başka devlet liderlerine ikram edilmek üzere Ahmet ustamıza sipariş verdi.

Bu bizi çok keyifli etti zira dünya önderlerine ve devlet liderlerine hoş ilçemizden, çok başarılı, dünya şampiyonu ustamızdan, hoş eserler armağan edilecek. Bu da bizim açımızdan çok gurur verici oldu. Cumhurbaşkanımızın sanata ve sanatkara verdiği kıymeti biliyoruz. Biz de Menemen ile ilgili 4 ana projeyi içeren belgemizi arz ettik. Çömlekle ilgili yapılan bu ziyaretin Menemen’imize geri dönüşleri çok hoş olacak.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.