BM'den Afganistan için bağış çağrısı

BM’den Afganistan için bağış çağrısı

Posted by

Afganistan ziyareti sonrası yazılı açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, ülkedeki “insani yardım ihtiyacının giderek arttığı ve çok sayıda ana babanın, ailesini geçindirmekte zorlandığı” bilgisini paylaştı.

Grandi, Afganistan’da çatışmalar nedeniyle 3,4 milyona yakın kişinin yerinden edildiğini belirterek, “Ülkede bu yıl 24 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı bulunuyor. Gerekli insani yardımın sağlanması için bağışçılara çağrıda bulunuyoruz.” ifadesini kullandı.

“Geç ve yetersiz kalan yardımlar ülkede kötü sonuçlar doğuracak”

Afganistan’da İnsani Yardım Planı (HRP) kapsamında çalışan kuruluşların, ülkede 22 milyon kişiye yardım ulaştırabilmek için toplam 4,44 milyar dolar yardıma ihtiyaç duyduğu bilgisini veren Grandi, BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, Afganistan’da yerinden edilen ve diğer savunmasız siviller için bu yıl 340,3 milyon dolara ihtiyaç duyduğunun altını çizdi.

Grandi, şimdiye kadar talep edilen yardımların sadece yüzde 28’inin kendilerine ulaştığının altını çizerek, “geç ve yetersiz kalan yardımların ülkede kötü sonuçlar doğuracağı” uyarısında bulundu.

Afganistan’da durumun sadece insani yardımlarla düzelmeyeceğine de dikkati çeken Grandi, ülkedeki bankacılık sisteminin yeniden canlandırılması ve ekonomik kalkınma projelerinin devamının sağlanmasının da hayati önem taşıdığını söyledi.

Scholz: Rus askerlerin ölümünden yalnızca Putin sorumlu

 

BM: Somali’de kızamık ve kolera artıyor

 

DSÖ, Sputnik V’nin değerlendirmesini erteledi

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.