Beyninde damar yumağı oluştu, 20 saatlik ameliyatla hayata tutundu

Posted by

Yeşilova Mahallesi’nde yaşayan 8. sınıf öğrencisi Elif Sena Kavşut, şiddetli baş ağrısı, şuur kaybı, kol ve bacaklarındaki güçsüzlük şikayetleri nedeniyle ailesi tarafından ilçedeki sıhhat kuruluşuna götürüldü.

Buradaki müdahalenin akabinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi’ne sevk edilen Kavşut’a yapılan tetkikler sonucu beyindeki atardamar ile toplardamar ortasında oluşan ve kanamaya neden olan “AVM damar yumağı” teşhisi konuldu.

OPERASYON 20 SAAT SÜRDÜ

Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Beyin ve Hudut Cerrahisi Kısmı’nda misyonlu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Aycan ve Dr. Öğretim Üyesi Abdurrahim Taş ile takımı tarafından ameliyata alınan Kavşut’un operasyonu 20 saat sürdü.

El ve ayaklarını rahatlıkla kullanan, ağrılarından kurtulan ve beslenmesinde de sorun yaşamayan 13 yaşındaki Elif, 5 gün süren takibin akabinde taburcu edildi.

“SAĞLIĞINA KAVUŞTUĞU İÇİN MUTLUYUZ”

Taş, baş ağrısı, el ve ayak kuvvetsizliği üzere şikayetlerle hastaneye getirilen Kavşut’un beyninde “damar yumağı” olarak isimlendirilen ve “AVM” denilen lezyonunun tespit edildiğini söyledi.

Çekilen tomografide Kavşut’un beyin kanaması geçirdiğini belirledikten sonra anjiyoya aldıklarını anlatan Taş, şöyle konuştu:

“Beynin derin yerleşimli bölgesinde AVM damar yumağı tespit ettik. Beyin anjiyosunda AVM’nin hangi damardan beslendiğini ve nereye boşaltıldığını ayrıntılı bir biçimde inceledik. Stratejimizi belirledikten sonra hastayı ameliyata aldık.

AVM çok büyük olduğu için ameliyat 20 saat sürdü. İleri teknolojilere uygun, görüntü kayıt ve robotik hafıza sistemine sahip 4K robotik mikroskobunun yardımıyla AVM’nin besleyicilerini tek tek bulduk ve klipler koyduk. Hastanın iki derin venöz drenajını klipledikten sonra AVM damar yumağını büsbütün çıkardık. 20 saat süren ameliyatımızı başarılı bir halde tamamladık. Hasta 1 gün ağır bakımda kaldı. Kendine geldiğinde kollarını ve bacaklarını oynattı. Serviste 4 gün süren tedavinin akabinde taburcu ettik. Sıhhatine kavuştuğu için memnunuz.”

“DOKTORLARIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM”

Elif ise sıhhatine kavuştuğu için keyifli olduğunu belirterek, “Bir anda çok şiddetli baş ağrısı yaşadım. Annemin yanına gittim. Gözümü açtığımda ambulanstaydım. Hastaneye getirildiğimde beyin damarımda yumağın olduğunu söylediler. Ameliyat oldum. Şu an çok yeterliyim, yürüyebiliyorum. Hekimlerime çok teşekkür ederim” dedi.

Anne Feride Kavşut da kızının hastanede yapılan müdahale sayesinde kurtulduğunu tabir ederek, “Allah’a şükürler olsun. Bu bir mucizeydi. Allah kızımı bize bağışladı. Kızım ansızın rahatsızlandı. Çabucak hastaneye kaldırdık. Hekimlerimiz müdahale etti. Ameliyatı çok zordu. Şükürler olsun muvaffakiyetle geçti. Kızım sıhhatine kavuştu. Hekimlerimize minnettarız” tabirini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.