Beyaz Saray: Ukrayna'ya sağlanan yardımlar savunma amaçlı

Beyaz Saray: Ukrayna’ya sağlanan yardımlar savunma amaçlı

Posted by

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD’nin bugün Ukrayna için açıkladığı 800 milyon dolarlık savunma yardımı paketinde hava savunma sistemleri bulunduğunu anımsatan bir gazeteci, Psaki’ye “Ukrayna’ya hava savunma sistemi veriyorsunuz ancak savaş uçağı vermiyorsunuz. Amaç gerginliği azaltmaksa bu ikisi arasındaki fark ne?” sorusunu yöneltti.

Psaki de “Bizim Ukrayna’ya sağladığımız yardımlar taarruz değil savunma amaçlı. Dolayısıyla hava savunma sistemleri savunma amacıyla kullanılırken uçaklar taarruz amacıyla kullanılıyor.” yanıtını verdi.

ABD’nin Ukrayna’ya savaş uçağı verilmesi ve Ukrayna’da uçuşa yasak bölge tesis edilmesi konusundaki tutumunu değiştirmediğini belirten Psaki “Biz 3. Dünya Savaşı istemiyoruz.” dedi.

Psaki “gerginliği artırmamak” için kendilerinin Ukrayna’ya savaş uçağı vermeyeceklerini ancak diğer NATO müttefiklerinin bu konudaki kararlarına da karışmayacaklarını kaydetti.

ABD Dışişleri: Rusya’ya destek verirse bedel ödeyeceğini Çin’e ilettik

 

Kremlin’den Biden’ın sözlerine sert yanıt

 

Çin: Yaptırımlarla karşılaşırsak güçlü karşı tedbirler alırız

 

ABD’den Ukrayna’ya büyük askeri destek paketi

 

Rus oligarka ait bir yata daha el konuldu

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.