Batı yaptırımlarının Rusya’ya tesiri

Posted by

Rusya ve Ukrayna ortasındaki uzun yıllara dayanan Donbas sorunu 24 Şubat’ta savaşa dönüştü.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile dünya yeni bir periyoda girdi.

Savaşla birlikte ABD öncülüğündeki Batı, Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı.

Rusya’yı global ekonomik ortamın çabucak hemen büsbütün dışına itmeye yönelik bu adımlar bir şok tesiri yaratsa da son devirde Batı medyasında Rusya’nın bu mevzuda karlı çıktığı tarafında değerlendirmeler yapılıyor.

Bu kapsamda Rus tarafı, yaptırımlar nedeniyle artış gösteren güç fiyatları sayesinde büyük ölçüde artış beklendiğini açıkladı.

“Enerji ihracatında karımız arttı”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov  yaptığı açıklamada, “Batı’nın siyasetleri sonucunda oluşan fiyat düzeyi nedeni ile şimdiye kadar rastgele bir kayıp yaşamadık. Bilakis, bu yıl güç ihracatından elde ettiğimiz kârı değerli ölçüde artıracağız” dedi.

Rus yöneticilerinin açıklamalarının yanında Batılı iktisat otoriteleri de bu mevzuda tıpkı görüşte.

Güçten toplam kar 285 milyar doları bulabilir

Bloomberg Economics’in hazırladığı bir rapora nazaran Rusya, yaptırımlara karşın yükselen güç fiyatları nedeniyle bu yıl petrol ve gaz gelirlerinden günde 800 milyon dolar kazanmaya devam edecek.

Bloomberg’in iddiasına nazaran Rusya’nın petrol ve gaz satışlarından elde edeceği gelir bu yıl toplam 285 milyar doları bulabilir. Bu sayı ülkenin 2021’de petrol ve gaz ihracatından kazandığı 235,6 milyar dolardan yüzde 20 daha yüksek.

AB’de Rusya’ya karşı siyasi uyuşmazlıklar

Yaptırımlar Rusya’nın güç bölümündeki karını artırmanın yanında AB’de siyasi uyuşmazlıklara da neden oluyor.

Rusya’ya karşı hazırlanan petrol yasaklarının da içinde bulunduğu yaptırım paketi nedeniyle AB ve Macaristan Slovakya ve Çekya ortasında uyuşmazlığa neden oldu.

Rusya’nın ruble ile ödeme kartı

Rusya’nın yaptırımlara karşı ruble ile ödeme tedbiri de bir başka ikiliği ortaya çıkardı.

Şimdiye kadar Ruble ile ödeme yapmayı reddeden Almanya, Polonya, Bulgaristan, Finlandiya, Danimarka ve Hollanda gazı kesildi.

Almanya’ya yakıt sağlayan Shell, Ruble ile ödeme yapmayı reddederken ülkenin önde gelen doğal gaz ithalatçıları Uniper ve DWE, Moskova’nın istediği formda ödemelerini gerçekleştirdi.

Tüm bunların üstüne Çin ve Hindistan üzere ülkelerin indirimli Rus petrolü satın alması milletlerarası yaptırımları daha da zayıflatıyor.

Buna karşılık ise uygulanan tüm yaptırım ve kısıtlamalara karşın petrol fiyatlarının bu yıl yaklaşık yüzde 50 artması ve talepteki güçlü toparlanma nedeniyle nedeniyle Rusya ayakta durmayı başarıyor.

“Yaptırımlar aksi tepti”

Petrollün yanında Rusya, Avrupa’nın en büyük doğalgaz tedarikçisi. Savaştan sonra Avrupa ülkeleri alternatifler için çalışmaya başlada da Batı medyası gelecek kış için karamsar.

Medyada ön plana çıkan tartışmaların başında, Putin’in kıtaya gaz sağlayan vanaları kapatması durumunda yaşanancak rekabet ve güç krizi yer alıyor.

Milyonlarca insanın güce ulaşamayabileceği senaryolar üzerinde durulurken, Putin’e uygulanan yaptırımların zıt teptiğinin altı çiziliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.