Bakan Özer: Mesleksel eğitim seminerlerini özeldeki öğretmenlerimize de açıyoruz

Posted by

Mili Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak düzenlemiş olduğumuz mesleksel eğitim seminerlerini birinci sefer özel öğretim kurumlarında vazife yapan öğretmenlerimizin de kullanımına açıyoruz.” dedi.

Bakan Özer, 1-9 Eylül tarihleri ortasında gerçekleştirilen yaz periyodu mesleksel çalışma programının başlaması hasebiyle görüntü iletiyle öğretmenlere hitap etti.

Yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın memnunluk ve heyecanı içinde olduğunu belirten Özer, okullarda yeni eğitim yılına, bu yıl da yüz yüze başlanmasından duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Öğretmenlerin güçlü olmasında, mesleksel bilgi ve maharetlerin yanında toplum içindeki statü ve özlük haklarının da kıymetli olduğuna işaret eden Özer, bu nedenle Bakanlık olarak öğretmenleri güçlendirmek, niteliklerini geliştirmek, motivasyonlarını yükseltmek için gerek mesleksel gelişim gerekse meslek boyutunda belli düzenlemeler yaptıklarını anlattı.

Bu kapsamda birinci olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu çıkardıklarını söyleyen Özer, 14 Şubat’ta yürürlüğe giren bu kanun ile öğretmenlerin Türk eğitim tarihinde birinci sefer müstakil bir meslek kanununa kavuştuğunu anımsattı.

Öğretmenliğin özel bir ihtisas mesleği haline geldiğini, öğretmenlerin mesleğe girişleri ve ilerlemelerine yönelik yasal bir taban oluşturulduğunu belirten Özer, kelamlarını şöyle sürdürdü:

*Öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmenlikten oluşan meslek süreci ile öğretmenlerimizin bilgilerinin yeni gelişmeler ışığında tazelenmesi, güncellenmesi, lisansüstü eğitime teşvik edilmesi ve artan kıdemin yeni özlük haklarıyla desteklenmesi hedeflendi.

*Meslek hayatında 10 yılını dolduran öğretmenlerimiz uzman öğretmen, uzman öğretmenlikte 10 yılını dolduran öğretmenlerimiz de başöğretmen olabilmektedir.

*Böylece öğretmenlerimiz, uzmanlık için 180, başöğretmenlik için ise 240 saatlik bir programı tamamlamakta, bu eğitimlerle bilgilerini güncellemekte ve eğitim sonunda yapılan kıymetlendirme ile meslek basamaklarında ilerlemektedir.

*Bu ilerleme, maaş artışı başta olmak üzere öğretmenlerimizin özlük haklarında değerli güzelleşmeler getirmektedir.

*Bu düzenlemelerin bir öbür boyutunu ise mesleksel gelişim eğitimleri oluşturmaktadır.

Bakan Özer, Bakanlığın 1,2 milyon öğretmeni ile devasa bir aile olduğunu tabir ederek, “Her bir öğretmenimizin gereksinimleri, beklentileri, ilgi alanları doğal olarak birbirinden farklıdır. Merkezi ve muhakkak hususlara yönelik bir eğitimle, bu muhtaçlık ve beklentilere yanıt vermenin ve tüm öğretmenlerimizi bu bağlamda eğitime katmanın zorluğu ortadadır.” diye konuştu.

Bu nedenle Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği’ni yine ele aldıklarını ve yeni yaklaşımları hayata geçirdiklerini aktaran Özer, bu kapsamda Öğretmen Bilişim Ağını (ÖBA) kurarak öğretmen ve yönetici eğitimlerini ÖBA üzerinden yayınlamaya başladıklarını hatırlattı.

Özer, talepler dikkate alınarak birinci kere okul temelli mesleksel gelişim programının geliştirildiğini, böylelikle öğretmenlerin gereksinim duyduğu eğitimi kendilerinin belirlediğini ve kendi okulunda, alanında uzman şahıslardan bu eğitimi alma bahtına kavuştuğunu aktardı.

Milli Eğitim Bakanı Özer, bir başka yaklaşımlarının da mesleksel gelişim toplulukları olduğunu belirterek, “Bu topluluklarda, öğretmenlerin meslektaşları ve eğitim vazifelileri ile buluşması sağlanmakta ve birbirlerinden öğrenerek uygulamaya dönük hünerlerinin geliştirildiği bir eğitim yaklaşımı sunulmaktadır.” dedi.

Yeni geliştirilen öğretmen-yönetici hareketlilik programının ise uygulama ve başarılarıyla örnek teşkil eden okulların ziyaret edilerek uygulamaların yerinde görülmesi ve öteki okullara yaygınlaştırılmasını sağlayacağını anlatan Özer, böylelikle güzel uygulamaların yaygınlaştırılması, okullar ortasındaki muvaffakiyet farkının azaltılması ve öğretmenler ortasındaki iş birliğinin artırılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Eğitimin önderi olan öğretmenlerin gelişmesinin, eğitimin, toplumun gelişmesini de sağlayacağını vurgulayan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şunları kaydetti:

*Biz çocuklarımızın daha nitelikli bir eğitime kavuşması, geleceğimizin sağlam bir yerde inşası ve sizlerin meslek hayatınızda daha keyifli ve başarılı olması için, mesleksel maharetler ve özlük hakları konusunda sizleri desteklemeye devam edeceğiz.

*1-9 Eylül tarihlerinde ÖBA platformunda yer alan ve güçlü içerikten oluşan mesleksel eğitim seminerlerinden rastgele birine, ülkemizin dört bir yanında özveriyle vazife yapan siz pahalı öğretmenlerimiz, isteğe bağlı olarak katılabileceklerdir.

*Milli Eğitim Bakanlığı olarak düzenlemiş olduğumuz mesleksel eğitim seminerlerini birinci kere özel öğretim kurumlarında misyon yapan öğretmenlerimizin de kullanımına açıyoruz. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.