Bakan Akar, Romanya Başbakanı Ciuca ile görüştü

Posted by

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Romanya Başbakanı Nicolae lonel Ciuca ile bir ortaya geldi.

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberindeki Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler ile resmi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Romanya’nın başşehri Bükreş’te temaslarına devam ediyor. Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis ve Romanya Savunma Bakanı Vasile Dincu ile görüşen Akar, daha sonra Başbakanlığa geçerek, Romanya Başbakanı Nicolae lonel Ciuca ile bir ortaya geldi.

İkili ve bölgesel savunma güvenlik başlıklarının yanı sıra askeri eğitim iş birliği ile savunma sanayii bahislerinin ele alındığı ve olumlu, yapan geçen görüşmede Akar, İki ülke ortasında askeri eğitim iş birliği alanlarındaki faaliyetlerin artarak devam etmesinin gerekliliğini tabir etti.

Türkiye ve kıymetli bir müttefiki olan Romanya’nın Avrupa güvenliğine sunduğu katkılara dikkat çeken Akar, Karadeniz’de bölgesel sahiplik unsuru çerçevesinde barış ve istikrar ile Montrö rejiminin korunmasına vurgu yaptı.

Foto: İHA

Rusya ve Ukrayna ortasında ateşkesin bir an evvel ilan edilmesi, insani yardımların devam etmesi ve gerginliğin azaltılmasının ehemmiyeti vurgulayan Akar, terör örgütü FETÖ ile gayrette dayanak ve iş birliğinin değerinin altı çizdi.

Bakan Akar’ın yeni vazifesinden ötürü tebrik ettiği Ciuca da Ulusal Savunma Bakanı Akar’ı Romanya’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Görüşmeye, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Romanya Genelkurmay Lideri Orgeneral Daniel Petrescu ile Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz da katıldı. (İHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.