Araştırmalara nazaran daha uzun yaşamak için yemeniz gereken 15 yiyecek

Posted by

Yiyeceklerin sıhhat üzerinde çok büyük tesirleri vardır ve istikrarlı bir diyet daha uzun yaşamanızı sağlayabilir. Pekala, tam olarak hangi yiyecekleri yemelisiniz?

Güney Carolina Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, daha uzun ve daha sağlıklı bir ömür için en düzgün diyeti bulmak hedefiyle yıllardır yürütülen 100’den fazla beslenme çalışmasını tahlil ettiler. Bulgular, hakemli bilimsel mecmua olan Cell mecmuasında yayınlandı.

Baklagiller, kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler bu mucize diyetin merkezinde yer alıyor. Ayrıyeten araştırmacılar, bitter çikolatayı diyetin çok kıymetli bir kesimi olarak görüyorlar.

Diyetin yüzde 55’ini rafine edilmemiş karbonhidratlar, yüzde 30’unu bitkisel yağlar ve yüzde 15ini bitkisel proteinler oluşturuyor.

Hastalıkları önlüyor

Belirli yiyeceklerden, bilhassa kırmızı et ve şarküteri etleri üzere işlenmiş eserlerden büsbütün kaçınılması gerekiyor. Şeker ve beyaz ekmek üzere rafine tahıllar diyetten çıkarılırken, beyaz et ve balıklar orta sıra tüketilmelidir.

Araştırmacılara nazaran, yaşlanmayı geciktirmeye ek olarak bu diyet diyabet, kanser, kalp ve damar hastalıkları ve nörodejeneratif hastalıklar da dahil olmak üzere yaşa bağlı hastalıkların gelişme riskini azaltabilir.

Aralıklı oruç öneriliyor

Araştırmacılar, muhakkak yiyeceklerin ötesinde günlük olarak aralıklı oruç tutmayı yahut tüm öğünleri 11 ila 12 saatlik bir vakit diliminde yemeyi tavsiye ediyor. Ayrıyeten hastalık riski yüksek olan bireylere her üç ila dört ayda bir beş gün oruç tutmalarını tavsiye ediyorlar.

Çalışmanın baş muharriri Valter Longo bu beslenme tertibini, “Bu diyet, sadece kilo vermeye yönelik bir diyet değildir. Bu diyeti benimsemek, hastalıklardan kaçınmaya ve yaşlılığa kadar sıhhati muhafazaya da yardımcı olacaktır.” halinde yorumluyor.

Daha uzun yaşamak için yemeniz gereken 15 yiyecek

Araştırmacıların belirttiği diyeti özetlemek gerekirse bol bakliyat, kepekli tahıllar ve sebzeler, biraz balık ve tavuk, kırmızı et yahut şarküteri yok, güzel seviyede kuruyemişler ve sağlıklı yağlar ve bitter çikolata.

İşte daha uzun yaşamak için yemeniz gereken 15 yiyecek.

Avokado

Avokado kalbe âlâ gelir, doğal iltihap önleyici ve potansiyel olarak kanser önleyici tesirleri vardır. Avokado, sıhhat içni mucize bir besin olarak isimlendirilir. Âlâ yağlar ve lif bakımından zengindir, birebir vakitte makûs kolesterol ile savaşmaya yardımcı olur ve kusursuz bir iştah kesicidir.

Mercimek

Doğal protein ve demir kaynağı olan mercimek, hücresel yaşlanmadan sorumlu özgür radikallere karşı tesirli bir halde savaşan antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıyeten nörodejeneratif ve kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra kolon kanseri de dahil olmak üzere belli kanserleri önlerler.

Bitter çikolata

Bitter çikolata, hür radikallere ve münasebetiyle hücre yaşlanmasına karşı savaşan antioksidanlar olan polifenoller açısından zengindir. Ayrıyeten oksidatif gerilimi azaltır ve kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Magnezyum içeriği sayesinde bitter çikolata tıpkı vakitte depresyon önleyici bir besindir.

Nohut

Mercimek üzere nohut da diyabetin daha âlâ denetimi ve kalp ve damar hastalıkları riskinin azalması üzere pek çok yararı olan baklagil ailesine aittir. Nohut tıpkı vakitte kusursuz bir lif, bilhassa de kabızlığı tedbire kabiliyetine sahip çözünmeyen lif kaynağıdır.

Chia tohumu

Omega 3 açısından güçlü olan chia tohumları zihinsel meselelere karşı savaşır. Tüketimi diyabet, yüksek kolesterol ve hipertansiyon üzere kalp ve damar hastalıklarıyla çabada tesirli olarak kabul edilir. Ayrıyeten uygun ölçüde bitkisel protein sağlarlar.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi hem diyabet hastaları hem de kolesterolü olanlar için uygun bir meyvedir. Düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekeri dalgalanmalarını önler. Ve doymuş yağ asitleri kolesterol düzeylerini düşürür. Ayrıyeten kolon kanseri üzere birtakım kanserlere karşı da müdafaa sağlar.

Zeytinyağı

Akdeniz diyetinin yıldızı olan zeytinyağının sıhhate birçok yararı vardır ve bilhassa daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir. Hücresel yaşlanmaya karşı savaşan, makûs kolesterolle savaşan, kalbi koruyan antioksidanlar açısından zengindir. Zeytinyağı, sıhhat için en yeterli yağlardan biridir.

Meyve ve sebzeler

Sağlıklı olmak için her gün meyve ve zerzevat yemek kıymetlidir. Ülkü olan her gün iki porsiyon meyve ve üç porsiyon zerzevat yemektir. Vitaminler, antioksidanlar ve liflerle dolu oaln meyve ve sebzeler uzun ömür için gerçek bir yardımcıdır.

Kuruyemiş

Her gün bir avuç kuruyemiş yemek, hayat beklentisini uzatacaktır. Kuruyemiş tüketimi kaliteli protein almanın yanı sıra sağlıklı yağlar da sağlar ve bilhassa kalp ve damar hastalıklarını önler.

Esmer pirinç

Esmer pirinç, rafine edilmiş beyaz pirinçten çok daha besleyicidir. Bağırsak geçişini kolaylaştırır ve kabızlıkla savaşır, kalp hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olur ve hatta diyabet riskini azaltır.

Kuru fasulye

Mercimek ve nohut üzere kuru fasulye lif, demir ve protein açısından zengindir. Ayrıyeten bağışıklık sistemi hücrelerini, kırmızı kan hücrelerini ve beyaz kan hücrelerini çevreleyen zarı koruyan kıymetli bir antioksidan olan E vitamini ile doludurlar.

Soğan

Soğanlar flavonoidler açısından zengindir. Kalp ve damar sistemini koruyan kıymetli bir husus olan quercetin kaynağıdır. Ayrıyeten kurkumin içerirler. Kırmızı ve sarı soğan, beyaz soğandan daha fazla antioksidan içerir. Antioksidanlar çoğunlukla soğanın dış katmanlarında bulunur, bu nedenle soyarken sırf birinci katmanı çıakrın.

Çay

Çay yapraklarının kuru hususunun üçte biri flavonoidlerden oluşur. Yalnızca orman meyveleri flavonoidler açısından çaydan daha zengindir. Bir fincan çay yaklaşık 200 mg flavonoid içerir. Çaydaki ana flavonoidler kateşinlerdir. Nizamlı çay tüketimi, bilhassa kalp ve damar hastalıkları ve bilişsel gerileme riskinde azalma sağlar.

Domates

Domatesin kabuğunun yüzde 98 flavonoid, bilhassa qercetin ve kaempferol içerir. Ayrıyeten doamtesin içerdiği bir öbür antioksidan olan likopen mucizevi bir besin hususu olarak görülür. Hücre yaşlanmasını yavaşlatması ve bilhassa tümör hücrelerini öldürmesiyle bilinir. Antioksidan düzeyleri daha yüksek olan organik domatesleri tercih edin.

Elma

Elmalar flavonoidler açısından varlıklı besinler ortasındadır. Prosiyanidinler, kateşin, epikateşin ve bilhassa antikanser antioksidanlar içerirler. Laboratuvar çalışmaları, günde bir elma tüketiminin göğüs, kolorektal ve akciğer kanserlerini önleyici tesiri olacağını göstermektedir. Elmanın kabuğu, daha fazla antioksidan güce sahip olduğundan, elmaları düzgünce duruladıktan sonra kabuğuyla birlikte yiyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.