Apple’ın başı Rus kullanıcılar ile dertte!

Posted by

24 Şubat tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile ülkeler tepkilerini göstererek Rusya’ya çeşitli yaptırımlar uygulamaya başladı. Bu yaptırımların dozu gün geçtikçe artmaya da devam ediyor. Ülkelerin yanı sıra şirketler de Rusya’ya farklı yaptırımlar uyguluyor.

Şuada Apple Pay ve Google Pay gibi hizmetler işgal nedeniyle Şubat ayından itibaren Rusya’da kullanılamıyor. Bu durumdan oldukça şikayetçi olan Rus kullanıcılar, Apple’ın tüketici haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile markayı dava etti.

ABD’den yeni soruşturma: Apple için yolun sonu görünüyor!

Apple 18 milyonluk tazminat davası ile karşı karşıya!

Rus hukuk firması Chernyshov, Lukoyanov & Partners, Rusya’da Apple Pay hizmetlerinin durdurulması ile birlikte Apple’ın Rus tüketicilerin haklarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Gelen bilgilere göre ABD’li teknoloji firmasına 90 milyon rublelik (18.7 milyon TL) tazminat davası açılmış durumda.

İstenen tazminatın yanı sıra dava Apple Pay hizmetlerinin güncellenmesini de içeriyor. Buna göre davanın sonucuna göre Apple, Rusya’da hizmetlerini askıya alması nedeniyle tazminat ödemenin yanı sıra sunduğu hizmetleri de geliştirmek zorunda kalabilir.

Hukuk firması, Rus kullanıcılardan gelen şikayetler üzerine Nisan ayının başlarında bir toplu dava açacağını açıklamıştı. Aynı firma benzer nedenlerden ötürü Nisan ayının ortalarında Netflix‘e de dava açtı. Hukuk firması tüketici haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile Netlix’ten 60 milyon ruble (12.5 milyon TL) tazminat talep etti.

Peki siz Rus firmanın bu girişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple tazminat cezası alır mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.