Antalya’da denizin tabanından çıkardıklarını satıyor: Paraya para demiyor

Posted by

Antalya Muratpaşa’da yaşayan 4 çocuk babası Erhan Uludağ, turizm bölümünde sürücü olarak çalışırken ortaya pandeminin girmesiyle işsiz kaldı.

İş aramasına rağmen bulamayan Uludağ, bir gün denize girmek için geldiği Konyaaltı Sahili’nde yüzerken suyun tabanında metalleri fark etti.

Demirleri geri dönüşüme satabileceği fikriyle her gün kıyıya gelip denizin tabanına tüpsüz palet ve gözlüğüyle dalan Uludağ, günlük 100 ile 150 kilo ortasında metal çıkarmaya başladı, bu metalleri geri dönüşüme satarak da aylık karını 25-30 bin lira yaptı.

Şu ana kadar 40 ton çıkardı

Geçen yaz dönemi 25, bu yaz şu ana kadar 15 ton çıkaran azimli adam, kış aylarında ise köyüne gidip tatil yapıyor. Elde ettiği gelirle pandemide biriken borçlarını kapatan, işini sürdürebilmek için bir de kamyonet alan Uludağ’ın gayesi ise kiradan kurtulup konut almak.

“Aylık 25-30 bin kazanıyorum”

Turizm kesiminde sürücülük yaptığı sırada pandemiyle birlikte işsiz kaldığını belirten Erhan Uludağ, suyun altında metalleri keşfetmesiyle birlikte hayatının değiştiğini söyledi.

Uludağ, metalleri kıymetlendirmek için gerekli müracaatları yaptığını tabir ederek, “Geçen yıl Konyaaltı Kıyı şeridinde girdiğim her yerde metal görüyordum. Günlük 150-200 kilo çıkartarak toplamda yaz döneminde 25 ton çıkardım. Bu dönem ise 15 ton oldu. Hepsini bir deftere işliyorum. Aylık yararım 25-30 bin lira ortasında. Yalnızca bu işe adapte oldum. Bir otomobil aldım kendime bu işi yapmak için, pandemiden kalan borçlarımı ödedim. Pandemi benim hem çok zora soktu, hem de hayatımı değiştirmiş oldu” dedi.

“Hem tatil hem iş üzere bir şey oldu bizimkisi”

Yaz boyunca işini devam ettirdiğini, kışın ise köyüne giderek tatil yaptığını anlatan Uludağ, “Eşim birinci başta şaşırdı. Bazen ailemi de getiriyorum. Hem çocuklar denize giriyor. Hem tatil hem iş üzere bir şey oldu bizimki. Bu biçimde devam edersem, kirada oturuyorum ve konut almayı düşünüyorum. İnancımızı kaybetmeyelim. Para kazanmak istedikten sonra her türlü kazanılıyor” diye konuştu.

“27 batık yeri biliyorum”

İHA’nın aktardığına nazaran Uludağ, metalleri sudan çıkartırken kıyıdaki vatandaşların çok şaşırdığını da kelamlarına ekleyerek, “Gücüm yettiğince çıkartıyorum. Kıyıda 27 tane batık yeri biliyorum. Nerede var deseler, hepsini gösteririm ve çok tehlikeliler” sözlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.