Afganistan'da erkekler ve kız çocukları için okullar açıldı

Afganistan’da erkekler ve kız çocukları için okullar açıldı

Posted by

Afganistan’da aylar sonra erkek öğrencilere yönelik tüm okullar ve kız öğrencilere yönelik ilkokullar açıldı. Kız öğrencilere yönelik şimdilik ilkokulların açıldığı ifade edilen açıklamada, ortaokul ve liselerin ikinci bir emre kadar bekleyeceği belirtildi. Açıklamada, ortaokul ve liselerin okul üniformasının şeriat, Afgan gelenekleri ve kültürüne uygun tasarlanmasının ardından açılacağı söylendi.

Afganistan’da 13-18 yaş grubunun öğrenim gördüğü ortaokul ve liselerde genellikle kız ve erkek öğrencilere ayrı eğitim veriliyordu. Pandemi nedeniyle dönem dönem öğrenime ara verilmek zorunda kalınan okullarda, Taliban’ın iktidarı ele geçirmesinin ardından okullar ilk etapta kapatılmıştı.

Öğrencilerin yüzde 40’ı kız ve sadece ilkokula gidebiliyorlar

Afganistan genelinde 16 binden fazla okulda yaklaşık 9 milyon öğrenci eğitim görüyor. Öğrencilerin yaklaşık yüzde 40’ını kızlar oluşturuyor.

Kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıf ve zamanlarda ders görmek üzere tüm devlet üniversiteleri de şubatta eğitime başlamıştı. Söz konusu okulların yaklaşık yüzde 40’ının ya hiç binası bulunmuyor ya da son 10 senede okullar ülkedeki çatışmalarda tahrip oldu.

Taliban’ın keskin nişancısı Afganistan’da belediye başkanı oldu

Çavuşoğlu, Taliban’ın Dışişleri Bakan Vekili Muttaki ile görüştü

Taliban mensuplarının silahla eğlence parklarına girmesi yasaklandı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.