Adil Öksüz’ün saklamakla suçlanan Karakaya’da ‘darbe’den beraat etti

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Adil Öksüz’ün kayınbiraderi Ali Sami Yıldırım ile Zafer Çay, Rüştü Karakaya ve Alper Karabulut, tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) bağlantısıyla katıldı.

MAHKEME PİŞMANLIK VE CEZADA İNDİRİM NEDENİ GÖREMEDİ 

Cumhuriyet savcısının, önceki celse açıkladığı esasa ilişkin mütalaasını tekrar ettiğini bildirmesi üzerine, sanıklar ve avukatlarına mütalaaya karşı savunmaları soruldu.

Mahkeme heyeti, Rüştü Karakaya’yı “silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak” suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Heyet, takdiri indirim nedeni gözlemlenmediğinden ve bu konuda vicdani kanaat oluşmadığından cezada indirime gitmezken, sanığın tutuklu olduğu “anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etmek” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından tahliyesine, “silahlı terör örgütünün yöneticisi olma” suçundan hükmen tutukluluk halinin devamına karar verdi.

RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK VE KAMU KURUMLARINI DOLANDIRMAKTAN BERAAT

Sanıklardan Zafer Çay’ı “silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak” suçundan 18 yıl 9 ay, sanık Alper Karabulut’u ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptıran heyet, bu sanıkların “kamu kurum ve kuruluşları zararına dolandırıcılık”, “resmi belgede sahtecilik” suçlarının yasal unsurları oluşmaması ve delil yetersizliğinden beraatlerine karar verdi.

KAYINBİRADERİ YILDIRIM’A AYNI SUÇYAN 2. KEZ CEZA VERİLDİ

Heyet, Adil Öksüz’ün kayınbiraderi sanık Ali Sami Yıldırım’ı ‘silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan önce 12 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum ederken, sanığın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde de aynı suçtan yargılanıp 7 yıl 6 ay hapis cezası çarptırılması, cezasının da Yargıtay tarafından onandığı gerekçesiyle 12 yıl 6 ay hapis cezasından 7 yıl 6 ay düşürülerek, 5 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Hakkında yakalama kararı bulunan ve savunması alınmayan sanık Cihat Yıldız’ın dosyasının ayrılmasına karar veren heyet, sanık hakkındaki tutuklamaya yönelik yakalama kararının devamına hükmetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir