ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar

G7 başkanlarının çevrim içi olarak Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski’nin iştirakiyle düzenledikleri tepenin akabinde ABD’den Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar geldi.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya’nın savaş kabiliyeti açısından kritik ehemmiyet taşıyan kişi ve kuruluşların yaptırım listesine eklendiği aktarıldı.

Açıklamada, bunlar ortasında Rusya’nın en değerli iki bankasının idare konseyi üyeleri, bir Rus devlet bankası ve 10 bağlı kuruluşu, devlet takviyeli bir silah üreticisi ile devlet denetimindeki üç televizyon kanalının yer aldığı kaydedildi.

Bu kapsamda Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın 8 idare şurası üyesinin yaptırım listesine alındığı belirtilen açıklamada, ülkenin kıymetli bankalarından Gazprombank’ın da 27 idare şurası üyesinin yaptırım listesine eklendiği bildirildi.

Açıklamada, devlete ilişkin Moskova Sanayi Bankası ve 10 iştirakine de yaptırım uygulanacağı aktarıldı.

Rusya’nın askeri ve istihbarat servislerine tedarik sağlayan savunma şirketi Promtekhnologiya’nın da yaptırım listesine alındığı belirtilen açıklamada, Rusya’nın 3 televizyon kanalının da yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

Açıklamada, Rusya ve Rus seçkinleri tarafından yaptırımlardan kaçınmak için kullanılan hizmetlere erişimi kesmek için de harekete geçildiği, Amerikalıların Ruslara muhasebe ve danışmanlık hizmetleri vermesinin yasaklandığı tabir edildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, mevzuya ait değerlendirmesinde, Rusya’nın iktisadını ve Ukrayna’ya yönelik atakları gerçekleştirmek için gereksinim duyduğu hizmetler ile teknolojilere erişimini daha da kısıtladıklarını belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.