AB, Rus gazı ödemesi için prosedür geliştirdi

Rusya, kendisine yaptırım uygulayan Avrupa’ya doğalgazı kendi para ünitesi olan ruble ile satacağını açıklamış, güç sorunu yaşayan Avrupa da bu bahiste neler yapacağına dair araştırma içine girmişti.

Rusya, ruble ile ödeme yapmayı reddeden Polonya ve Bulgaristan’ın gazını kesmişti. Bu da Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeleri arayışa yöneltti.

AB, MESELEYE YAPTIRIMLARI İHLAL ETMEDEN TAHLİL ARIYOR

Avrupa Birliği, Avrupa şirketlerinin, ruble ile ödeme talep eden Rusya’dan yaptırımları ihlal etmeden gaz alımını sürdürmelerini sağlayacak bir formül belirledi.

AB KURULU REHBER YAYINLADI

Memleketler arası basındaki haberlere nazaran, AB Kurulu, üye ülkelere AB yaptırımlarına uyumlu biçimde Rusya’ya doğalgaz ödemesi yapılmasına imkan sağlayacak teknikleri içeren bir kılavuz gönderdi.

“AVRUPA ÜLKELERİ DOĞALGAZ ÖDEMELERİNİ YAPABİLECEK”

Kılavuzda, Avrupa firmalarının muhakkak şartları yerine getirerek Rusya’ya gaz ödemeleri yapabileceği söz edildi.

RUSYA’NIN BELİRLEDİĞİ BİR BANKADA HESAP AÇILACAK

Firmaların, Rusya’nın belirlediği bir bankada hesap açabilecekleri ve Rusya’dan gaz alımı için bu bankanın hesabına ödememe yapabilecekleri kaydedilen kılavuzda, kelam konusu ödemenin firmaların mevcut kontratlarında belirlenmiş olan para ünitesinde yapılabileceği ve ödemenin ilgili bankaya gönderildiği anda kontratın yerine getirilmiş kabul edileceği belirtildi.

AÇIKLANAN FORMÜLLERLE KONTRATLARDAKİ YÜKÜMLÜLÜKLER YERİNE GETİRİLECEK

Kılavuzda, şirketlerin gaz karşılığında euro yahut dolar ödediklerinde mevcut kontratlardaki yükümlülüklerinin tamamlandığı istikametinde açıklama yapmaları gerektiğine işaret edildi.

Böylelikle şirketlerin euronun rubleye dönüştürülmesinde Rusya Merkez Bankası ile süreç yapmamış olacakları kaydedilen kılavuzda, kelam konusu sürecin yaptırım kapsamına girmemiş olacağı belirtildi.

RUSYA’NIN RUBLE İLE ÖDEME KURALI

AA’nın haberine nazaran, Rusya, dost olmayan ülkelerin Gazprombank’ta döviz ve ruble hesapları açmalarını ve ödemelerini ruble ile yapmalarını öngören kararnameyi 1 Nisan’da yürürlüğe koymuştu.

ÖDEMEYİ RUS RUBLESİNE ÇEVİRME VAZİFESİ GAZPROM’UN

Buna nazaran, Rusya’dan güç ithal eden ülkeler, başta Gazprombank’taki döviz hesaplarına ödemeyi aktaracak, Gazprombank da bu dövizi Rus rublesine çevirip ruble hesaplarına aktaracak. Akabinde da ödeme tedarikçi şirketin hesabına geçirilecek ve ismi geçen bankadaki hesaba para yatırılmadığı takdirde doğalgaz kesilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.